Find din behandler

Jeg er Henriette, og jeg behandler i min klinik på Brogårdsvænget i Gentofte. Min vej til massørfaget begyndte som danser — BA i ballet og moderne dans fra Barcelona (2011), plus postgrade-uddannelse same sted (2012). Sidens er jeg blevet uddannet fysiurgisk massør, sportsmassør og personlig træner fra Attwork (2013), og i 2018 tog jeg uddannelsen i ansigtsakupunktur og kosmetisk akupunktur. Jeg har gravidbriks og gravidpude.
Min danse-baggrund gør at jeg har en særlig forståelse for hvordan kroppen bevæger sig — og hvor den bliver låst fast. Mange af mine klienter er aktive folk, dansere, eller mennesker der har været igennem en længere skade. Den dybe anatomiske forståelse fra danse-uddannelsen er kernen i mit faglige blik.
Spændinger fra dans, træning og kontorliv. Stiv hofte, frossen skulder, hoftebøjere, ondt mellem skulderbladene. Fysiurgisk og sportsmassage som hovedteknik.
Ansigts- og kosmetisk akupunktur. En blid teknik der arbejder med ansigtets muskler, cirkulation og hudens elasticitet via meget tynde nåle — god ved kæbespændinger og naturlig anti-aging.
Gravidmassage gennem hele forløbet. Med gravidbriks og gravidpude. Bækken- og lændesmerter, ben-tunghed, ændret postur.
Nej. Min danse-baggrund er en ramme for hvordan jeg ser kroppen — men de fleste af mine klienter er almindelige folk med hverdagsspændinger eller folk der gerne vil have en bredere bevægelses-forståelse i deres behandling.
Ansigtsakupunktur er en blid behandling med meget tynde nåle i ansigtet. Den arbejder med ansigtsmusklerne, cirkulationen og bindevævet — og kan virke både afspændende og som naturlig anti-aging. Kombineres ofte med almindelig massage.
PBT er en teknik-baseret undervisningsmetode jeg har taget instruktør-uddannelse i (2020). I min massør-praksis trækker jeg på PBT-indsigt om kropsbevidsthed og bevægelses-mekanik — men jeg underviser ikke PBT som del af behandling.
Med gravidbriks og gravidpude helt frem til termin. Skriv først hvis du har en risiko-graviditet.
60 minutter er det de fleste vælger. 90 minutter ved kombination af massage og ansigtsakupunktur.
Sidst opdateret: 14. december 2026.
Herunder kan du se hhv. hvilke behandlinger jeg udfører og hvilke symptomer jeg behandler:
Varierende åbningstider:
Vind et gavekort på 2000 kr. til massage
Vi trækker 1 ny vinder hver måned