Udekørende fysiurgisk massør og Dorn-terapeut i Holbæk og opland
Jeg er Jon, og jeg kører hjem til mine klienter med massage i Holbæk, Tikob, Jægerspris og opland. Jeg er uddannet fysiurgisk massør fra Sundhedsfaktor (2020) og videreuddannet i Dorn-terapi (2021). For mig handler en god behandling om at møde dig med positivitet og lytte opmærksomt, så vi i fællesskab finder den rigtige fremgangsmåde.
Det at jeg er udekørende er et bevidst valg. Mange af mine klienter har små børn, dårlig mobilitet eller bare en travl hverdag, hvor det er nemmere at få behandlingen hjem. Og restitutionen er bedre når du ikke skal i bilen efter en time stille på briksen.
Det jeg oftest arbejder med
Klassiske spændinger og smerter. Nakke, skulder, ryg, lænd, hold i nakken. Den moderne hverdagspakke jeg ser dagligt på vejen.
Dorn-terapi for fejlstillinger og blokeringer. En blid manuel teknik der arbejder med at korrigere ryghvirvler og led der har sæt sig forkert.
Stress og afspænding i hjemmet. Når kroppen er spændt og du har brug for ro — og det er endnu stærkere når du ikke skal ud af huset.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er Dorn-terapi?
Dorn-terapi er en tysk manuel teknik der arbejder med at korrigere fejlstillinger i ryghvirvler og led ved hjælp af blide, målrettede tryk. Det er ikke kraftig manipulation — mere som en hjælp til kroppen til at finde tilbage. Det egner sig især ved kroniske ryg- og hofteproblemer.
Hvor langt kører du ud?
Jeg dækker Holbæk by, Tikob, Jægerspris, Tolloese og opland. Skriv først hvis du bor uden for, så aftaler vi det.
Hvad skal jeg have derhjemme?
Jeg medbringer min egen briks. Jeg skal bruge plads ca. 2 x 1 meter omkring den. Jeg medbringer også håndklæder, olie og det jeg ellers skal bruge.
Hvor lang tid skal jeg afsætte?
60 minutter er det de fleste vælger. Plus ca. 10 minutter til at jeg sætter briksen op og pakker sammen.
Kan jeg booke faste tider?
Ja, gerne. Faste klienter gør det nemmere at planlægge ruten. Skriv direkte hvis du gerne vil have en fast aftale.