Jeg er Søren, og jeg kører hjem til mine klienter med behandling i Hundested, Frederiksværk og opland. Jeg er uddannet fysioterapeut fra København (1979) og har arbejdet med kroppen i over 40 år. Efter otte års ophold i Spanien har jeg slået mig ned i Danmark igen og genoptaget min behandlerpraksis — med stor lyst til at være tilbage.
Fyrre år i faget betyder, at jeg har set utroligt mange forskellige kroppe og problematikker. Det gør mig hurtigere til at finde det rigtige sted at starte, og roligere i vurderingen af hvad der skal til. Som udekørende kommer jeg hjem til dig, så du ikke skal transportere dig efter at have ligget stille på briksen.
Det jeg oftest arbejder med
Kroniske spændinger og smerter. Nakke, skulder, ryg, lænd, hovedpine, hold i nakken. Med fysioterapeut-baggrund kan jeg både udrede og behandle — og henvise videre hvis det er nødvendigt.
Sport- og overbelastningsskader. Fibersprængninger, frossen skulder, løberknæ. Med dybdegående og fysiurgisk massage som hovedteknik.
Stress og helhedsorienteret afspænding. Når kroppen har båret meget over længere tid. Her trækker jeg også på kranio-sakral terapi og kropsterapi.
Vil du vide, hvordan en behandling hjemme hos dig foregår — hvor meget plads der skal til, hvad jeg har med, og hvad det koster? Det står samlet på Zencys side om massage i hjemmet.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor langt kører du ud?
Jeg dækker Hundested, Frederiksværk, Liseleje og opland på Halsnæs. Skriv først hvis du bor uden for området, så aftaler vi det.
Hvad er forskellen på dig og en almindelig massør?
Jeg er uddannet fysioterapeut og har en sundhedsfaglig grunduddannelse. Det betyder jeg kan udrede mere systematisk end klassisk massage, og at jeg ved hvornår noget skal henvises videre i sundhedsvæsenet. Massage er en del af mine værktøjer, ikke det eneste.
Hvad skal jeg have derhjemme?
Jeg medbringer min egen briks. Jeg skal bruge plads ca. 2 x 1 meter omkring den, så jeg kan komme rundt om begge sider. Jeg medbringer også håndklæder, olie og det jeg ellers skal bruge.
Betyder 40 års erfaring at du laver det samme som i 1986?
Nej. Det betyder, at jeg har lært hvad der virker, og hvad der oftest ikke gør — og at jeg løbende har taget nye metoder til mig, herunder kranio-sakral terapi og kropsterapi. Lang erfaring er hurtigere vurdering, ikke fastlåst rutine.
Hvor lang tid skal jeg afsætte?
60 minutter er det de fleste vælger. Første gang kan jeg anbefale 90 minutter, så der er tid til en grundig udredning. Plus ca. 10 minutter til at jeg sætter briksen op og pakker sammen.
